Aug 16, 2017

PERIODIC INVENTORY BY THREE METHODS; COST OF MERCHANDISE SOLD THE UNITS OF AN ITEM AVAILABLE FOR…

This paper concentrates on the primary theme of PERIODIC INVENTORY BY THREE METHODS; COST OF MERCHANDISE SOLD THE UNITS OF AN ITEM AVAILABLE FOR… in which you have to explain and evaluate its intricate aspects in detail. In addition to this, this paper has been reviewed and purchased by most of the students hence; it has been rated 4.8 points on the scale of 5 points. Besides, the price of this paper starts from £ 40. For more details and full access to the paper, please refer to the site.

Periodic Inventory by Three Methods; Cost of Merchandise Sold

The units of an item available for sale during the year were as follows:
Jan. 1 Inventory 90 units at $54
Mar. 10 Purchase 112 units at $55
Aug. 30 Purchase 100 units at $58
Dec. 12 Purchase 98 units at $60

There are 104 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used.

Determine the inventory cost and the cost of merchandise sold by three methods.
Cost of Merchandise Inventory and Cost of Merchandise Sold
Inventory Method Merchandise Inventory Merchandise Sold
First-in, first-out (FIFO) $ $
Last-in, first-out (LIFO)
Weighted average cost


100% Plagiarism Free & Custom Written,
Tailored to your instructions


International House, 12 Constance Street, London, United Kingdom,
E16 2DQ

UK Registered Company # 11483120


100% Pass Guarantee

Order Now

STILL NOT CONVINCED?

We've produced some samples of what you can expect from our Academic Writing Service - these are created by our writers to show you the kind of high-quality work you'll receive. Take a look for yourself!

View Our Samples

FLAT 25% OFF ON EVERY ORDER.Use "FLAT25" as your promo code during checkout